1

  <p>

Bratislava, 16. júla 2008, deň 23 po odlúčení -- List prvý

Milá moja Kika!

Herby, ten, ktorý hľadá, dychtí po spravodlivosti, pravde a kráse, ktorý ešte potrebuje uraziť kus cesty, aby pochopil odpustenie a milosrdenstvo; a ten, ktorý v tridsiatom treťom roku svojho života pochopil zmysel svojej existencie; a ktorý neskôr v mnohom pochybil, píše Tebe, Kika, žene, s ktorou je zrastený v srdci i v Bohu, ktorej láska je nezaplatiteľný čistý prameň, dar Boží a ktorej srdce je zranené tisíc a jednou ranou.

Nech Ti Baránok Boží, ktorý sníma hriechy sveta, daruje svoj pokoj!

Je zvláštne písať listy v takomto stave vecí. V niečom to pripomína listy z väzenia, ale zároveň listy do väzenia. Možno to má niečo spoločné s Havlovými Listami Oľge, hoci som ich nečítal a neviem, akým štýlom sú písané. Kto z nás je vlastné za mrežami? Najjednoduchšia odpoveď asi znie, že istým spôsobom obaja. A je mi to veľmi ľúto, lebo to väzenie je, myslím pre nás oboch, na pokraji znesiteľnosti; a mám na tom, že to tak je, svoj podiel viny.

Prosím, odpusť mi.

Modlím sa k Bohu, nech naše odlúčenie pomôže ukončiť. V skutočnosti neviem o moc viac, než to, že Ty nie si so mnou a ja nie som s Tebou. Ty máš viac informácií, vieš aj, prečo sú veci tak, ako sú. Lenže bez ohľadu na to, ktorý je ten dôvod, stále je to tak, že Tvoja láska bola tou najčistejšou a najkrajšou vecou, akú tento svet poznal - ak pominieme veci, ktoré sú zjavne Božskej povahy, teda zázraky. Človek zistí, čo mal, až keď to stratí. To, čo o Tvojej láske tvrdím, je pre mňa pravda (bolestne získaná), nie lichôtka. Preto prosím, nenechaj túto lásku v sebe zabiť, ani hnevom, na ktorý máš tisíc dôvodov, ani tým, čo Ti hovoria iní, ktorí Ti chcú nechať zatvrdnúť srdce, ani beznádejou alebo malovernosťou, lebo na ne nie je dôvod. Nenechaj túto lásku prejavovať sa, ak Ti to pôsobí bolesť. Nechaj ju ale žiť. Je dobrá. Je od Boha. Snažím sa ho spoznať lepšie, zatiaľ sa mi nedarí až tak, ako Tebe, toto ale môžem tvrdiť s istotou.

Nech nik viac neporaní Tvoje srdce, aby sa mohlo uzdraviť a prinášať Ti viac radosti, ako je to teraz.

Herby

<3

P.S.: Originály týchto listov sú písané perom na papier, ale kópie budú uložené aj na sieti. Ak nakreslím nejaké obrázky, tie asi budú existovať iba v origináli, poslané v liste

Tags: